Akt notarialny, prawnik oraz dzwonek do drzwi :)

Minęło trochę czasu od ostatniego wpisu, a my dalej, krok po kroku załatwiamy formalności i szukamy ostatnich polskich produktów do naszego M3. W ubiegłym tygodniu miała miejsce DUŻA RZECZ. Podpisaliśmy akt notarialny i można powiedzieć, że teraz już mieszkanie jest nasze. Umówiliśmy się z deweloperem LC Corp na spotkanie u notariusza i po godzinie wyszliśmy z aktem w dłoni. 


Podczas spotkania w kancelarii dostaliśmy dokładną instrukcję jakie kroki należy wypełnić po kolei. Pierwszym z nich było zgłoszenie się do miejscowego urzędu gminy w celu zawiadomienia  powstaniu obowiązku podatkowego. Trzeba pamiętać o tym, że taką wizytę należy złożyć do 14 dni od podpisania aktu. Urząd na Pradze Południe w poniedziałki czynny jest dłużej, do 18:00 także zajęliśmy się tą kwestią od ręki. Dawno nie mieliśmy okazji kontaktować się z urzędami, ale musimy przyznać że sposób i tempo załatwienia sprawy pozytywnie nas zaskoczyło. Najpierw udaliśmy się do informacji, gdzie uśmiechnięty Pan wręczył nam czysty formularz IN-15 oraz wzór jego wypełnienia informując przy tym, że w razie problemów pomoże. Po wypełnieniu druku pobraliśmy numerek i błyskawicznie znaleźliśmy się pod okienkiem. Tam upewniliśmy się, że wszystko OK, pieczątka i do domu. Aa, jeszcze jedno - do takiego zgłoszenia nie jest konieczna obecność obu właścicieli mieszkania. 

Kolejna sprawa to formalności z bankiem - przesłaliśmy skan aktu notarialnego i czekamy na dokument, z którym udamy się do sądu (jego wystawienie może potrwać podobno do 2 tygodni). Więcej o tym etapie w jednym z kolejnych wpisów :)

Przy okazji załatwienia spraw związanych z aktem notarialnym przypomniało nam się o jednej ważnej sprawie: zawiłościach prawnych i umowach które trzeba podpisać przy okazji zakupu mieszkania. Jak wiadomo jest to ogromna inwestycja, wiele osób gubi się w gąszczu przepisów i nie jest pewna ich interpretacji. My postanowiliśmy spać spokojnie i przekazywać wszystkie umowy do sprawdzenia prawnikowi. Na przestrzeni kilku miesięcy podpisaliśmy umowę rezerwacyjną, później deweloperską, a ostatnio akt notarialny. Wszystkie te dokumenty są sformułowane w sposób zrozumiały, jednak sprawdzenie wszystkich aspektów, ocena ryzyka związanego z poszczególnymi zapisami jest zadaniem bardzo trudnym dla laika. My skorzystaliśmy z porad radcy prawnego p. Łukasza Sobolewskiego z toruńskiej kancelarii Minkiewicz, Urzędowski, Sobolewski, Torba Radcowie Prawni s.c., który specjalizuje się w tego typu sprawach i serdecznie go Wam polecamy ( http://www.must-legal.pl). Biorąc pod uwagę cenę mieszkania koszty porad to znikome kwoty, dlatego naszym zdaniem warto wydać na to parę groszy i być pewnym podpisując dokumenty, których skutki będą odczuwalne dla nas przez kilkadziesiąt lat.

Wracając jednak do spraw związanych z wyposażaniem mieszkania - zakupiliśmy dzwonek do drzwi od polskiego producenta firmy Zamel z Pszczyny. Polegaliśmy na rekomendacjach znajomych osób i sprzedawców w sklepie, ale sprawdziliśmy też innych producentów tych sprzętów. Poniżej lista:

1. Eura Tech - http://www.eura-tech.eu/  (importer)
2. Zamel - http://www.zamel.pl/
3. Orno - http://www.orno.pl (importer)

Relację z tego jak się sprawuje zdamy niebawem, jak znajdziemy czas żeby go podłączyć :)

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images

Subscribe