Polskie żarówki, firanki i zasłony

W oczekiwaniu na wizytę naszego wykonawcy i kontynuację prac nie przestajemy doposażać naszego mieszkania. Jeszcze przed przyjazdem ekipy telewizyjnej zajęliśmy się oświetleniem, firankami oraz zasłonami.

W trakcie remontu nasz fachowiec zakupił żarówki, które oświetlały pomieszczenia podczas prac, lecz nie były energooszczędne. Po montażu lamp stanęliśmy więc przed zadaniem znalezienia oświetlenia dopasowanego do naszych potrzeb. Kilka tygodni wcześniej, przy okazji zakupu listwy przeciwprzepięciowej natknęliśmy się na żarówki firmy Accura i postanowiliśmy przyjrzeć się tej marce.

Accura to w 100% polska firma, która poza bardzo dużym wyborem żarówek i lamp ma w swojej ofercie także baterie, listwy i inne gadżety komputerowe. Próbowaliśmy znaleźć w sieci polskie firmy, które produkują żarówki LED na terenie naszego kraju, jednak nie znaleźliśmy żadnej. Postanowiliśmy zatem po raz drugi zaufać marce z Suwałk, która swoje lampy produkuje w Chinach. Fakt, że firma jest w pełni polska i płaci w Polsce podatki  okazał się dla nas decydującym czynnikiem wyboru. 


Do naszego M3 poszukiwaliśmy żarówek w formie baniek i świeczek z gwintem E27, mocnego reflektora z gwintem GU10, który jednocześnie nie nagrzewałby za mocno drewnianego klosza oraz żarówki typu G9. U znajomych widzieliśmy, że lampy ledowe mogą mieć bardzo zimne barwy, wpadające wręcz w niebieskie tony. Nam zależało na ciepłych barwach posiłkując się informacjami dostępnymi w sieci udało się dokonać właściwych wyborów :-)


Jeszcze przed złożeniem zamówienia w internetowym sklepie Komputronik sprawdziliśmy parametry lamp. Przy poszukiwaniach natrafiliśmy na informację, że wszystkie lampy firmy Accura świecą  identycznie,  z  taką  samą  temperaturą  barwową  wyrażoną  w  Kelvinach.  Firma posiada certyfikat  Kelvin  Guarantee,  który  określa  węższą  niż  obowiązująca  powszechnie  na  rynku  tolerancję  dla  odchyleń  w  barwie  światła. Mamy w domu kilka lamp, które wymagają instalacji więcej niż jednej żarówki, dlatego było dla nas ważne, żeby wszystkie lampy zastosowane w danym pomieszczeniu dawały jednakowe światło.

Kolejna kwestia do sprawdzenia, podobno najważniejsza przy zakupie lamp to  współczynnik  oddawania  barw  CRI  –  color  rendering  index.  To ten czynnik sprawia, że kolory  oświetlanych  obiektów  są  intensywne i pełne piękna czy wręcz przeciwnie, mało wyraziste. Współczynnik oddawania barw  mierzony  jest  w  jednostkach  Ra  w  skali  od  0 do 100, przy czym 100 oznacza wzorcowe światło. Wszystkie wybrane przez nas żarówki mają ten współczynnik na poziomie większym niż 80, a to oznacza, że bardzo wiernie oświetlają nasze pomieszczenia. Kolejne kryterium i kolejny plus.

Naszą uwagę zwróciły też zapewnienia producenta, że niektóre jego produkty wystarczają na 15 lat. Znaleźliśmy taką informację np. na pudełkach zabezpieczających reflektory LED. W naszym mieszkaniu mamy tylko jedną lampę, która wymaga reflektora tego typu, ale wielu naszych znajomych używa tego typu oświetlenia. Pewnie za 15 lat nie będziemy już prowadzić bloga, żeby poinformować Was o wymianie żarówki, ale trzymamy producenta za słowo, 15 lat to kupa czasu :-)

Po kilku dniach użytkowania musimy przyznać, że jesteśmy bardzo zadowoleniu z wyboru, według nas to świetna alternatywa dla zwykłych lub energooszczędnych żarówek.

Pora przyjrzeć się polskim firankom oraz zasłonom. Po żmudnych poszukiwaniach w sklepach stacjonarnych zakończonych całkowitym fiaskiem zdecydowaliśmy się na dosyć ryzykowne rozwiązanie - zakup firanek online na podstawie katalogów dostępnych w formie plików pdf. Szukaliśmy prostych, jednolitych wzorów, bez zdobień, haftów, kwiatków i dodatkowych wstawek kolorystycznych. Zdecydowaliśmy się na  firanki i zasłony z firmy Haft. To polskie przedsiębiorstwo, które może poszczycić się ogromną tradycją - działa od 1878 roku. Wszystkie produkty tworzy w kaliskiej Fabryce Firanek i Koronek. Kto wie, może nasi pradziadkowie również na oknach wieszali firanki z tej fabryki? :-) Zakup tkanin z Kalisza to świetna decyzja, właśnie z myślą o wsparciu i promocji firm tego typu powstał nasz blog.


Firanki doszły do nas po południu w dniu poprzedzającym wizytę ekipy telewizyjnej i po ich rozpakowaniu stanęliśmy przed sporym wyzwaniem - musieliśmy wyprasować materiał o tak dużej powierzchni nie zarywając nocy. Pierwsze zaskoczenie: prasowanie poszło bardzo szybko i sprawnie, kilka ruchów żelazkiem i załatwione. Odpowiednia organizacja pracy - jedna osoba prasuje, druga wiesza i po kilku chwilach piękne polskie firanki zdobiły nasze okna. 

Producent zachwala również kilka cech swoich produktów: po pierwsze miękkość. Rzeczywiście firanki i zasłony są bardzo przyjemne w dotyku i dobrze się układają. Kolejna kwestia to biel.  Firanki Haft odbijają więcej światła  niż je otrzymały. Dzięki temu są nie tylko bielsze, lecz również jaśniejsze, bardziej błyszczące. Nie planowaliśmy w tym samym czasie kupować firanek i oświetlenia, ale okazało się że udało nam się idealnie wpasować w czas kiedy były nam najbardziej potrzebne. Następna cecha firanek, której mamy nadzieję, nie sprawdzać w najbliższym czasie to plamoodporność. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom płyny rozlane na tkaninie nie wnikają w głąb jej struktury. Zwarte krople z powierzchni można zebrać za pomocą papierowego ręcznika. Wszystkie te cechy sprawiają, że firanki i zasłony z firmy Haft są w naszym odczuciu świetnym wyborem. Po co kupować tkaniny z Indii czy Turcji skoro pod nosem mamy tak świetny produkt? :-) 

 
Na koniec ciekawostka: Haft wykorzystuje w produkcji nowatorską technologię, zaprojektowała tkaninę ReTex stworzoną z przędz poliestrowych - Repreve pochodzących z recyklingu plastikowych butelek! Firma Haft to bez dwóch zdań połączenie tradycji i nowoczesności, z jednej strony produkuje piękne tradycyjne wyroby, z drugiej poszukuje innowacyjnych rozwiązań,  pomagając chronić środowisko.


Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images

Subscribe